گیربکس حلزونی چدنی
گیربکس حلزونی چدنی :وجود گیربکس در ماشین آلات صنعتی یکی از مهم ترین نکات و بخش ها میباشد.

گیربکس با نام دیگر جعبه دنده نیز شناخته می شود. در اصل وسیله ای است که باعث انعطاف و منتقل شدن نیروی مکانیکی از سوی منبع اصلی به مصرف کننده و تامین گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز دستگاه میشود.

گیربکس ها بنا به موارد استفاده در انواع و مدل های متنوعی ساخته و عرضه میشوند. اگر بخواهیم یکی از پرکاربردترین آنها را نام ببریم میتوانیم به گیربکس حلزونی اشاره کنیم.

گیربکس حلزونی به دلیل صدای بسیار کم، راندمان بالا و حجم تقریبا متوسط و البته تنوع در نصب باعث شده که تقاضا برای این نوع گیربکس بالا برود.از این رو این نکات موجب آن شده که شرکت های زیادی ساخت این مدل گیربکس را انجام دهند.

بصورت کلی سیستم این محصولات از چرخ دنده و ماردون تشکیل شده است. انتقال قدرت و عملکرد دستگاه بر پایه ی درگیری چرخ دنده حلزونی و محور انجام می پذیرد.

انواع گیربکس حلزونی چدنی

گیربکس ها در دو نوع کاهنده دور موتور و افزاینده دور موتور تولید میشوند. در مواردی که احتیاجی به کاهش دور موتور در نسبت های متفاوت میباشد بکار برده میشود.در این گیربکس زاویه 90 درجه بین محورهای ورودی و خروجی بیشترین کاهش دور را در کوچکترین ابعاد فراهم می آورد.

در این نوع گیربکس به یک ویژگی خاص می توان اشاره کرد که  نام آن خود قفل کن یا ( Self-locking ) میباشد که باعث متوقف شدن گیربکس در صورت عدم کارکرد عامل محرک میشود. همچنین این دستگاه ها از این توانایی برخوردار است که به صورت چهار دنده ( دو دنده هلیکالی و دو دنده چرخ و پیچ ) نیز تولید و عرضه شوند.

گیربکس حلزونی از جنس های مختلفی از جمله چدن و آلومینیوم و.. انواعی از مدل ها از نظر جنس مواد بدنه هستند.همچنین طیف گسترده ای از لحاظ اندازه و سایز نیز، در گیربکس های حلزونی وجود دارد که گیربکس های بین سایز 25 تا 150 را گیربکس حلزونی  کوچک محسوب میکنند و در صنایعی مانند هوافضا که باید دارای وزن پایینی باشند بیشتر بکار برده میشود. به دلیل ساختار نرم و عملکرد مناسب در مواردی مانند بالابرها و آسانسور ها و… بکار برده میشوند.

اجزا سازنده گیربکس حلزونی چدنی

1 پوسته گیربکس عموما از چدن

2 شافت های ورودی و خروجی به شکل HOLLOW یا Solid

3 بیرنگ یا یاتاقان

4_ سیل یا نشت بند

5 درپوش کنترل روغن و بازبینی

پوسته ی بکار رفته در گیربکس که شامل دنده ها است توانایی این را دارد که از آلیاژ های مختلفی باشد. یکی از مدل های پر کاربرد نوع گیربکس چدنی مدل حلزونی  است که در داخل ایران و در خارج شرکت هایی در حال فعالیت هستند که ساخت آن ها را در بهترین کیفیت و مرغوب ترین جنس تولید و روانه بازار میکنند.

میتوان از تولید کنندگان داخلی به سهند و شاکرین اشاره نمود که از شاخص ترین شرکت های تولید این گیربکس هستند.سری های VF و MVF گیربکس حلزونی چدنی تولید شده در این شرکت ها میباشند.

گیربکس حلزونی مدل سری  VF / MVF

این دو دسته از گیربکس های سهند دارای بدنه ای چدنی ، شافتی استیلی و دنده ی آن از جنس برنز میباشد. در مدل های مختلف نسبت تبدیل آنها چیری حدود 7 الی 100 میباشد که در ترکیب با  هم دیگر نسبت های بالاتری را نیز مبدل می سازد.تنها میتوان به یک تفاوت بین سری تنها دو سری گیربکس حلزونی VF و MVF پیدا کرد و آن هم این است که در نوع اول شافت بکار رفته شده در این گیربکس به صورت غیر مستقیم با موتور کوپل شده و در نوع دوم برای کوپل به صورت مستقیم دارای هالو شافت و فلنج دار میباشد.

گیربکس حلزونی مدل سری VF / MVF

شاکرین یک شرکت اصفهانی است. ای شرکت گیربکس های حلزونی خود را در دو سری VF دارای شافت به منظور کوپل غیر مستقیم و MVF به صورت هالوشافت و فلنچدار برای کوپل مستقیم تولید و عرضه میکند.جدا از بدنه ی چدنی این محصولات ، شافت از جنس استیل و دنده از برنز بکار گرقته شده است.  توان موتور گیربکس چدنی شاکرین بسته مدل آن گستره ای تا 75 کیلووات را داراست و تبدیل نسبت 7 الی 10000 را میتواند انجام دهد. با دارا بودن کواهینامه ISO 9001 محصولات این شرکت در راس سطح کیفیتی ارائه می گردند.