فروش گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی یک قطعه پرکاربرد در واحد های تولیدی و صنعتی هستند که مصارف بسیار گوناگونی دارند. موتورگیربکس ها عامل نیروی حرکتی می باشند که به دو دسته ی DC / AC ( جریان مستقیم و متناوب ) تقسیم می شوند.

در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. گیربکس های متفاوتی در بازار یافت می شود که هر کدام نوعی چرخ دنده خاص در ساختار آن ها به کار گرفته شده است . در ادامه سعی داریم تا شما را با انواع گیربکس ها و چرخ دنده های تشکیل دهنده آنها آشنا کنیم .

فروش گیربکس صنعتی

آرشا صنعت نماینده و عامل فروش برترین برندهای گیربکس صنعتی در ایران مفتخر است تا با ارائه خدمات پیش از فروش و تهیه و تامین کالا با کیفت در خدمت صنعت گران گرامی باشد. جهت استعلام قیمت و اطلاعات بیشتر با واحد فروش این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

گیربکس صنعتی چیست ؟

به طور کلی دستگاهی که برای انتقال قدرت به کار می رود را Gearbox می گویند. اگر بخواهیم نقش گیربکس را به صورت خلاصه توضیح دهیم باید بگوییم که در این قطعه، سعی می شود تا با افزایش سرعت دورانی مقدار گشتاور را نزولی کرد.

توجه داشته باشید که در این مقوله، مهندسین و مدیران باید توجه لازم در جهت طراحی، دانش فنی چرخ دنده ها، نوع متریال و تامین مواد اولیه، سیکل عملیات حرارتی چرخ دنده ها و البته روش های اندازه گیری هندسه چرخ دنده ها بعد از ساخت، و در آخر دقت و توانایی دستگاه مولد چرخ دنده ها و …. دقت و عمل داشته باشند و بعلاوه توانمندی روز افزون آن ها را می طلبد .

این به این منظور است که اگر راندمان گیربکس را 100% در نظر بگیریم ، توان ورودی و خروجی آن یکسان است ولی در مواردی که با راندمان پایین گیربکس ( خطاهای در حین ساخت ) مواجه می شویم ؛ توانی که در اثر این گونه موارد کاهش می باید به پارامترهای چون صدا و ارتعاش و دما تبدیل می شود.

اجزای تشکیل دهنده گیربکس

اجزای داخلی تشکیل دهنده گیربکس ها چرخ دنده ها می باشد که با توجه به کاربرد و عملکرد آنها ، در هر گیربکس متریال و شکل آنها تفاوت هایی دارد.  اجزای تشکیل دهنده ی این قطعه به شرح زیر می باشد :

  • بدنه  : تمام اجزا و چرخ دنده ها درون پوسته یا بدنه قرار دارند و جنس آن از چدن می باشد.
  • شافت های ورودی و خروجی : شافت ها به صورت سوراخ Hollow  و یا شفت های Solid طراحی و ساخته می شوند و جنس آنها از معمولا از فولاد است تا مقاومت بالایی داشته باشند.
  • یاتاقان : وظیفه ی این قطعه تحمل بار و فشار روی شافت ها می باشد.
  • کاسه نمد : این قطعه که به نشت بند هم معروف است جهت حفاظت از گیربکس در برابر عوامل مخرب خارجی و جلوگیری از ورود گرد و خاک به داخل بدنه طراحی شده است.

اجزای گیربکس صنعتی

انواع گیربکس های صنعتی

به طور کلی 2 نوع گیربکس طراحی و ساخته می شوند، کاهنده و افزاینده . کاربرد و نحوه ی عملکرد آنها به این صورت می باشد :

  • گیربکس های کاهنده

گیربکس های کاهنده وظیفه ی افزایش قدرت و گشتاور را دارند و سرعت را کاهش می هند. آنها بین محرک و متحرک قرار گرفته و و در اشکال و مدل های مختلفی تولید می شوند. استفاده از این گیربکس ها میزان گشتاور را افزایش داده و به همان میزان از سرعت می کاهند ( رابطه معکوس دارند )

  • گیربکس های افزاینده

در برخی مواقع نیاز به سرعت بیشتر و گشتاور پایین داریم که گیربکس های افزاینده در چنین شرایطی به کار می آیند. عملکرد این گیربکس های صنعتی افزایش سرعت و کاهش گشتاور را در پی دارند و در برخی صنایع ( برای مثال در سانتریفیوژ ها ) از این قطعه استفاده می شوند.

طراحی و ساخت گیربکس های صنعتی

در گیربکس های صنعتی، طراحی و چیدمان بیرینگ ها به تیپ و نوع چرخدنده های به کار رفته در گیربکس بستگی دارد . اما آنالیز نیروهای ایجاد شده ناشی از چرخ دنده ها ، و پارامتر سرعت دورانی ، طراحی بدنه پوسته گیربکس و سیستم روانکاری چرخ دنده ها و بیرینگ ها نیز در انتخاب نوع بیرینگ تاثیر گذار هستند. از این رو شناخت کافی از انواع چرخ دنده های تشکیل دهنده گیربکس از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .

در این چرخ دنده ، تماس بین دو چرخدنده در هر لحظه به صورت دو خط راست است . همان طور که گفته شد ، با محور موازی با گیربکس های خورشیدی مانند گیربکس Reggiana و با دنده های رو باز اعمال می شوند. هیچ گونه زاویه ی موربی بین چرخ دنده و محور دوران وجود ندارد . در واقع گیربکس هایی که چرخ دنده ساده دارند هیچ گونه نیروی محوری ایجاد نمی کنند. راندمان این چرخدنده در صورت تولید درست 99% می باشد . از ویژگی برجسته این چرخ دنده ساده ، قدرت آن در انتقال نیروی های سنگین است اما نسبت به نوع هلیکال یا مورب سر و صدای بیشتری ایجاد می کنند .

زاویه بین محور دوران و سطح چرخ دنده را زاویه هلیکال می گویند و ایجاد این زاویه هلیکس دلیل نام گذاری این چرخ دنده است . این چرخ دنده مارپیچ در گیربکس های محور موازی (مجموع جبری زاویه هلیکال هر دو چرخ دنده صفر است) و حتی در محورهای متنافر هم کاربرد بیشتری دارند . از این نوع چرخ دنده در اغلب گیربکس ها استفاده می شود .

گیربکس صنعتی چرخ دنده مارپیچ

راندمان چرخ دنده مارپیچ نیز 99 % می باشد . حرکت چرخ دنده بر روی هم نرم بوده و از این لحاظ سرو صدای کمتری ایجاد می کند . برخلاف چرخ دنده ساده ، به دلیل ایجاد زاویه هلیکال ، نیروی محوری ایجاد می کند . پس طراحان مجبور به استفاده از ؛ رول بیرینگ های مخروطی و یا رول بیرینگ های بشکه ای در یاتاقان ها هستند. چرخ دنده های مارپیچ توان بیشتری را نسبت به چرخ دنده ساده انتقال می دهند .

انواع چرخ دنده در گیربکس های صنعتی

به طور کلی در این قطعه سه نوع چرخ دندخ به کار می رود :

  • مخروطی راست دندانه
  • چرخ دنده مخروطی مارپیچ
  • و چرخ دنده مخروطی هیپوئید

چرخ دنده مخروطی راست دندانه

این نوع چرخ دنده بر روی یک پروفیل مخروطی تشکیل می شود و در واقع امتداد محورهای دوران در یک صفحه هستند و همدیگر را قطع می کنند (همانند چرخ دنده ساده ).

چرخ دنده مخروطی مارپیچ

با زاویه مورب بر روی پروفیل مخروط ایجاد می شوند (همانند چرخ دنده هلیکال ). در اصل ، امتداد محور های دوران در یک صفحه هستند و همدیگر را قطع می کنند .

چرخ دنده مخروطی هیپوئید

کاربرد اصلی این نوع چرخ دنده در دیفرانسیل خودرو ها می باشد. در این نوع، امتداد محور های دوران پینیون و کرانویل در یک صفحه نیست ، یعنی همدیگر را قطع نمی کنند. راندامان این چرخ دنده نسبت به هلیکال مقداری کمتر است . از ویژگی بسیار مهم این چرخ دنده ، می توان در مواقعی که یک استیج از این چرخ دنده ها در طراحی گیربکس های صنعتی استفاده می شود مثال زد،که باعث می شود تا محور ورودی و خروجی گیربگس بر همدیگر عمود باشند و این موضوع در صنایع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

چرخ دنده گیربکس های حلزونی

در گیربکس های حلزونی دو نوع چرخ دنده به کار گرفته می شود که چرخ دنده ورودی را مارپیچ و چرخ دنده مقابل آن را چرخ حلزون می گویند . در این چرخ دنده محور های دوران بر هم عمود هستند . تماس چرخ دنده ها غلتش و لغزش ایجاد می کند که سبب حرارت بیشتر در این گیربکس ها می شود . به دلیل ایجاد این نوع حرارت ، جنس چرخ حلزون از فسفر برنر است. از مزایای آن قیمت مناسب؛ و اما از معایب آن می توان به این نکته اشاره نمود که در جهت کارهای مداوم و طولانی مناسب نیست . که احتمالا دلیل استفاده نکردن از این نوع گیربکس در صنایع سیمان و فولاد همین امر باشد .

آرشا صنعت نماینده فروش انواع گیربکس های آلمانی ، ایتالیایی ، چینی و … در خدمت شما عزیزان می باشد. جهت اطلاع از قیمت گیربکس صنعتی در ایران و خدمات و تعمیرات گیربکس های صنعتی با متخصصین این مجموعه تماس حاصل فرمائید.

فروش گیربکس صنعتی