گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی
4.9 از 16 رای

قیمت گیربکس صنعتی یک قطعه پرکاربرد در واحد های تولیدی و صنعتی هستند که مصارف بسیار گوناگونی دارند. موتورگیربکس ها عامل نیروی حرکتی می باشند که به دو دسته ی DC / AC ( جریان مستقیم و متناوب ) تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

گیربکس های متفاوتی در بازار یافت می شود که هر کدام نوعی چرخ دنده خاص در ساختار آن ها به کار گرفته شده است . در ادامه سعی داریم تا شما را با انواع گیربکس ها و چرخ دنده های تشکیل دهنده آنها آشنا کنیم .

آرشا صنعت نماینده فروش انواع گیربکس صنعتی آلمانی ، ایتالیایی ، چینی و … در خدمت شما عزیزان می باشد. جهت اطلاع از قیمت گیربکس صنعتی در ایران و خدمات و تعمیرات گیربکس های صنعتی با متخصصین این مجموعه تماس حاصل فرمائید.

جهت اطلاع از قیمت گیربکس صنعتی در ایران میتوانید با واحد فروش آرشا صنعت تماس بگیرید

به طور کلی دستگاهی که برای انتقال قدرت به کار می رود را گیربکس صنعتی می گویند . اما نکته جالب در خصوص ساختار عملکرد گیربکس این است که ، در این دستگاه صنعتی ، دو مشخصه سرعت و گشتاور به یکدیگر تبدیل می شوند. برای نمونه ، در گیربکس صنعتی کاهنده ، کار اصلی گیربکس صنعتی این است که با کاهش سرعت ؛ گشتاور خروجی را افزایش دهد و این یکی از دلایل اصلی افزایش مقدار مدولاسیون چرخ دنده ها در استیج های متوالی است .

گیربکس صنعتی چیست

گیربکس صنعتی چیست : اما در گیربکس های صنعتی افزاینده ، سعی می شود تا با افزایش سرعت دورانی مقدار گشتاور را نزولی کرد . توجه داشته باشید که در این مقوله، مهندسین و مدیران باید توجه لازم در جهت طراحی ، دانش فنی چرخ دنده ها ، نوع متریال و تامین مواد اولیه ، سیکل عملیات حرارتی چرخ دنده ها و البته روش های اندازه گیری هندسه چرخ دنده ها بعد از ساخت ، و در آخر دقت و توانایی دستگاه مولد چرخ دنده ها و …. دقت و عمل داشته باشند و بعلاوه توانمندی روز افزون آن ها را می طلبد .

نکته دیگر در مورد گیربکس های صنعتی این است که ؛ اختلاف توان ورودی و خروجی آن به میزان راندمان آن گیربکس بستگی دارد . این در حالی است که گیربکس های صنعتی همگی راندمان بالایی دارند .

این به این منظور است که اگر راندمان گیربکس صنعتی را 100% در نظر بگیریم ، توان ورودی و خروجی آن یکسان است ولی در مواردی که با راندمان پایین گیربکس ( خطاهای در حین ساخت ) مواجه می شویم ؛ توانی که در اثر این گونه موارد کاهش می باید به پارامترهای چون صدا و ارتعاش و دما تبدیل می شود .

در گیربکس های صنعتی ، طراحی و چیدمان بیرینگ ها به تیپ و نوع چرخدنده های به کار رفته در گیربکس بستگی دارد . اما آنالیز نیروهای ایجاد شده ناشی از چرخ دنده ها ، و پارامتر سرعت دورانی ، طراحی بدنه پوسته گیربکس و سیستم روانکاری چرخ دنده ها و بیرینگ ها نیز در انتخاب نوع بیرینگ تاثیر گذار هستند. از این رو شناخت کافی از انواع چرخ دنده های تشکیل دهنده گیربکس های صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .

قیمت گیربکس صنعتی در ایران

قیمت گیربکس صنعتی در ایران : طراحی و ساخت بسیار ساده ای دارند . در این چرخ دنده ، تماس بین دو چرخدنده در هر لحظه به صورت دو خط راست است . همان طور که گفته شد ، با محور موازی با گیربکس های خورشیدی مانند گیربکس Reggiana و با دنده های رو باز اعمال می شوند . هیچ گونه زاویه ی موربی بین چرخ دنده و محور دوران وجود ندارد . در واقع گیربکس هایی که چرخ دنده ساده دارند هیچ گونه نیروی محوری ایجاد نمی کنند. راندمان این چرخدنده در صورت تولید درست 99% می باشد . از ویژگی برجسته این چرخ دنده ساده ، قدرت آن در انتقال نیروی های سنگین است اما نسبت به نوع هلیکال یا مورب سر و صدای بیشتری ایجاد می کنند .

زاویه بین محور دوران و سطح چرخ دنده را زاویه هلیکال می گویند و ایجاد این زاویه هلیکس دلیل نام گذاری این چرخ دنده است . این چرخ دنده مارپیچ در گیربکس های محور موازی (مجموع جبری زاویه هلیکال هر دو چرخ دنده صفر است ) و حتی در محورهای متنافر هم کاربرد بیشتری دارند . از این نوع چرخ دنده در اغلب گیربکس های صنعتی در صنایع گوناگون استفاده می شود .

گیربکس صنعتی چرخ دنده مارپیچ

راندمان چرخ دنده مارپیچ نیز 99 % می باشد . حرکت چرخ دنده بر روی هم نرم بوده و از این لحاظ سرو صدای کمتری ایجاد می کند . برخلاف چرخ دنده ساده ، به دلیل ایجاد زاویه هلیکال ، نیروی محوری ایجاد می کند . پس طراحان مجبور به استفاده از ؛ رول بیرینگ های مخروطی و یا رول بیرینگ های بشکه ای در یاتاقان ها هستند. چرخ دنده های مارپیچ توان بیشتری را نسبت به چرخ دنده ساده انتقال می دهند .

انواع گیربکس صنعتی

کاربرد اصلی آن ها در گیربکس های محور موازی است . انتقال توان بالا ، فضای کوچک و محدود ، و بیرینگ هایی با قیمت ارزان تر از مزایای اصلی استفاده از این نوع چرخ دنده ها در گیربکس هاس صنعتی است . ماشین آلاتی که این نوع چرخ دنده جناغی را تولید می کنند، بسیار گران قیمت هستند. در این چرخ دنده جناغی هم از رول بیرینگ در هر استیج برای کاهش خطا به کار گرفته می شود .

هر استیج این چرخ دنده ها از 5 الی 8 عدد چرخ دنده ساده می باشد . مقدار توان این چرخ دنده خورشیدی 3 الی 6 برابر نسبت به دیگر چرخ دنده ها است . در حجم کم والبته انتقال توان و گشتاور فوق العاده ای دارد . از رول بیرینگ های ارزانتر در طراحی گیربکس ها استفاده می شود . در نگهداری چرخ دنده خورشیدی باید دقت لازم را داشت و اینکه نیاز به آموزش های خاصی در جهت طراحی و ساخت و مونتاژ دارد .

به طور کلی در گیربکس های صنعتی سه نوع چرخ دنده مخروطی راست دنده ، چرخ دنده مخروطی مارپیچ، و چرخ دنده مخروطی هیپوئید داریم . در ادامه به طور مختصر توضیحاتی برای شما ارائه می دهیم .
چرخ دنده مخروطی راست دندانه: این نوع چرخ دنده بر روی یک پروفیل مخروطی تشکیل می شود و در واقع امتداد محورهای دوران در یک صفحه هستند و همدیگر را قطع می کنند (همانند چرخ دنده ساده ).
چرخ دنده مخروطی مارپیچ : با زاویه مورب بر روی پروفیل مخروط ایجاد می شوند (همانند چرخ دنده هلیکال ). در اصل ، امتداد محور های دوران در یک صفحه هستند و همدیگر را قطع می کنند .

فروش گیربکس صنعتی

کاربرد اصلی این نوع چرخ دنده در دیفرانسیل خودرو ها می باشد . امتداد محور های دوران پینیون و کرانویل در یک صفحه نیستند و همدیگر را قطع نمی کنند. راندامان این چرخ دنده نسبت به هلیکال مقداری کمتر است . از ویژگی بسیار مهم این چرخ دنده ، می توان در مواقعی که یک استیج از این چرخ دنده ها در طراحی گیربکس های صنعتی استفاده می شود ، باعث می شود تا محور ورودی و خروجی گیربگس بر همدیگر عمود باشند و این موضوع در صنایع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

در گیربکس های حلزونی دو نوع چرخ دنده به کار گرفته می شود که چرخ دنده ورودی را مارپیچ و چرخ دنده مقابل آن را چرخ حلزون می گویند . در این چرخ دنده محور های دوران بر هم عمود هستند . تماس چرخ دنده ها غلتش و لغزش ایجاد می کند که سبب حرارت بیشتر در این گیربکس ها می شود . به دلیل ایجاد این نوع حرارت ، جنس چرخ حلزون از فسفر برنر است. از مزایای آن قیمت مناسب ” قیمت گیربکس صنعتی در ایران ” ؛ و اما از معایب آن می توان به این نکته اشاره نمود که در جهت کارهای مداوم و طولانی مناسب نیست . شاید دلیل استفاده نکردن از این نوع گیربکس در صنایع سیمان و فولاد همین امر باشد .

به طور کلی این چرخ دنده ها به سه نوع تقسیم می شوند :

• Cylindricah worm with Globoidwheel
• Globoid worm with cylindricalwheel
• Globoid worm with Globoidweel

گیربکس صنعتی