روانکاری بلبرینگبلبرینگ یک قطعه بسیار مهم برای گیربکس های صنعتی به شمار می رود. همانطور که انسان نمی تواند با استفاده از ستون فقرات به ایستادن ادامه دهد دستگاه های صنعتی و خط های تولید نیز بدون استفاده از بلبرینگ نمی توانند کار خود را ادامه بدهند. همین دلیل باعث شده تا بلبرینگ ها نیاز به سرویس های دوره ای داشته باشند که معمولا این کار را با عنوان روانکاری بلبرینگ می شناسند. در ادامه به بررسی فعالیت روانکاری می پردازیم تا شما را با این کار مهم و اهمیت آن آشنا کنیم. در صورتی که نیاز به خدمات تعمیرات الکتروموتور یا گیربکس دارید می توانید با بخش پشتیبانی آرشا صنعت در تماس باشید.

روانکاری بلبرینگ دستگاه های صنعتی

بیشتر قطعاتی که در دستگاه های صنعتی وجود دارد مانند چرخ دنده و بلبرینگ برای اینکه به صورت مرتب در حال کار کردن می باشند باید آنها را روغن کاری کرده و معمولا این کار را روان کاری می نامند. برای اینکه آسیب های جدی و هزینه های گزافی به گیربکس های صنعتی و دیگر دستگاه ها وارد نشود روانکاری باید به صورت مرتب انجام بگیرد. روغن در این تجهیزات باعث می شود تا فلز بر روی فلز کشیده نشود و از آسیب دیدن ساختار و یا خوردگی آنها به مقدار زیادی جلوگیری می کند. معمولا بیشتر خرابی های بلبرینگ ها مربوط به کمبود و یا کثیف شدن روغن و عدم تعویض به موقع آن می باشد.

روانکاری دستگاه های صنعتی

سیستم روغنکاری گیربکس های صنعتی باید به صورتی باشد که علاوه بر چرخ دنده ها، بلبرینگ و یاتاقان نیز به طور صحیح روانکاری شود. البته روغن کاری برای انواع گیربکس متفاوت می باشد اما به طور کلی باید به صورتی انجام بگیرد که بخش های مختلف به خوبی روان کاری شوند. یکی از معروفترین روغن ها برای روانکاری گریس ها می باشند که از آنها برای روانکاری انواع گیربکس ها استفاده می شود.

خواص استفاده از گریس برای روانکاری بلبرینگ

 • ویسکوزیته مناسب (باعث افزایش طول عمر قطعات می شود)
 • رعایت کردن دمای مناسب کار (گریس ها می توانند در دمای 80 تا 150 درجه روان کاری را به خوبی انجام دهند که برای برخی از گیربکس ها مناسب است)
 • غلظت مناسب (روغن گریس در غلظت های متفاوتی تولید می شود که هر یک نیز برای کاری مناسب هست)
 • مقابله با خوردگی (گریس با جلوگیری از نفوذ آب و یا رطوبت به داخل گیربکس به مقدار زیادی از زنگ زدگی و خوردگی جلوگیری می کند)
 • سیالیت مناسب (گریس یک سیال بسیار مناسب میباشد که البته باید به دمای کارکرد دستگاه توجه داشته باشید زیرا در دمای پایین و یا بسیار بالا کار خود را به خوبی انجام نمی دهد)
 • تحمل بار (گریس ها تحمل بار های سنگین را ندارند)
 • خاصیت سازگاری بالا

مزایا و معایب استفاده از گریس

روانکاری بلبرینگ جعبه دنده

به طور کلی می توان گفت روان کاری با استفاده از گریس برای گیربکس های صنعتی کار خیلی مرسومی نمی باشد و در صورتی که این کار انجام بگیرد، برای دستگاه های سبک و کوچک است. اما این در حالی است که از انواع گیربکس ها برای محافظت از کاسه نمد استفاده می شود.

مزایا

 • راندمان مناسب در خصوص آب بندی و عدم روغن ریزی
 • سرویس و نگهداری آسانتر بلبرینگ ها
 • امکان روانکاری دائمی در برخی از موتور ها و گیربکس های کوچک
 • محافظت از قطعات در برابر خوردگی

معایب

 • گریس برای دماهای بسیار پایین و بسیار بالا مناسب نمی باشد
 • گریس برای روانکاری بار های سنگین اصلا انتخاب خوبی نیست

خواص استفاده از روغن برای روانکاری

 • ویسکوزیته مناسب (بهتر است روغنی را انتخاب کنید که ویسکوزیته آن از ویسکوزیته مورد نیاز برای روانکاری بالاتر باشد)
 • محافظت از زنگ زدگی و مقابله با نفوذ آب (با وجود بدنه مقاوم دستگاه ها باز هم گاها در آنها مایعات و یا رطوبت نفوذ می کند که بسیار خطرناک است)
 • محافظت و جلوگیری از کف کردن (البته در بیشتر مواقع به روغن ها مواد ضد کف کردن نیز اضافه می شود)
 • قابلیت تحمل بار (روغن ها قابلیت بارگذاری را بالا می برند)

بنابراین می توان به این نتیجه رسید که استفاده از روغن ها برای روانکاری بلبرینگ انتخاب بهتری نسبت به گریس می باشد.

روش های مختلف روانکاری بلبرینگ

روانکاری یا همان روغن کاری به سه صورت انجام می گیرد که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می پردازیم.

روانکاری به روش حمام روغن

این روش بیشتر برای سرعت های خطی زیر 15m/s استفاده می شود. لول روغن باید تا جایی باشد که بخشی از بلبرینگ در داخل روغن قرار بگیرد تا از روانکاری مناسب بلبرینگ ها اطمینان داشته باشیم. این موضوع باعث می شود تا بلبرینگ ها اصطکاک های بالاتری را تهیه کنند. زمانی که از روغنکاری با سیستم پاششی استفاده می شود باید طراحی بدنه به گونه ای باشد که با ایجاد سوراخ هایی، پشت بیرینگ ها به خوبی روانکاری شود و روغن مازاد از سوراخ تخلیه به راحتی خارج گردد بدین ترتیب گردش روغن و انتقال حرارت تامین می گردد.

روانکاری به روش جت روغن

روش هایی برای روانکاری بلبرینگ

روش جت روغن یا oil jet lubrication در گیربکس هایی انجام می گیرد که دارای سرعت بسیار بالا هستند. در این روش روغن از داخل سوراخ های رینگ خارجی به طرف قفسه و ساچمه ها تزریق می شود. در این سیستم روغن با سرعت بالا در بین رینگ داخلی و قفسه تزریق می شود و روغن دفع شده باید از بین دو بلبرینگ خارج شود و بدین ترتیب حرارت را انتقال می دهد.

روانکاری به روش گردش روغن اجباری

این روش بیشتر در گیربکس هایی استفاده می شود که سرعت خطی آنها بیش از 15m/s است و یا سرعت آنها خیلی کم است. بلبرینگ ها در این سیستم با استفاده از یک لوله روان کاری می شوند. همچنین در این روش به علت استفاده از فیلتر، روغن همیشه تازه می ماند و می توان گفت عمر بلبرینگ به مقدار زیادی افزایش پیدا می کند.